SON HABERLER :
Büyükşehir’den çiftçiye destek Yerli halk da denize kavuştu Caretta carettalar için bekleyiş başladı 2 metre boyunda yılanla yolculuk etti Yılbaşından bu yana 532 bin turist geldi
Kimlikleri EYT’Lİ!
Antalya Ekspres

Emeklilikte Yaşa Takılanları hepimiz tanıyoruz. Onlar, yasa değişikliği nedeniyle EYT kimliği alan mağdurlar. Prim süresi dolmuş ancak emeklilik yaşına ulaşamamış vatandaşlar. Ne emekli olup, ağzının tadıyla mütekaitliğini yaşayabiliyor ne de iş bulup çalışabiliyor. Çocukları hatta torunları iş bulamazken. Epey kızgınlar.

***

Toplumda onlara EYT’li diyoruz, toplumsal kimlikleri oldu mağduriyetleri. Yaklaşık son üç yıldır ülke gündeminden düşmüyorlar. Hemen her gün haber kanallarında onların isyanlarını izliyoruz. Bu denli yoğun konuşuluyor Emeklilikte Yaşa Takılanlar. Peki, ne oldu da böyle oldu? Durumları ne olacak? Alternatifleri var mı? Yeni gelişme var mı? Sorular ardı ardına. Da, elbette bu sorunların yanıtı Ankara’da. EYT’liler soruyor, Ankara dinliyor sorunlara duyarlı olduklarını belirtiyor ama…

***

Yıllarca emekli olmanın hayalini kurup da hayallerini yıkılan yüz binlerce EYT’li, gelişmeleri sıkı takip ediyor ama bir adım dahi atıldığı yok gibi. Prim gün süresini doldurmuş ancak yaşı tutmayan sözde emekliler bezgin. Bilinen Emeklilikte Yaşa Takılanlar kapsamında kadınlara 58 yaşında, erkeklere ise 60 yaşında emeklilik imkânı sağlıyoruz ya. Artık bunu eksiği ve fazlasıyla dinleye dinleye öğrendik.

 

EYT konusuna girdim, zira ailede EYT’li var. Günde üç öğün sorunlarını dinliyorum. Geçinmek için sokak sokak iş arıyor ‘yaşın geçmiş amca’ deniliyormuş, ehh ‘emekli olayım’ diyor ‘yaşın tutmuyor’ deniliyormuş. İsyanlarda benim kuzen sağlık sorunları var. Emekli olmadığı için Devletin sağlık hizmetlerini de parayla alıyormuş. Öfkesini bana kusuyor ‘sağlık hizmetini bile parayla alıyorum’ diye. Fena kızgın. Yasa değişikliğinden nasibini aldığı için isyanda. EYT kimliğine isyanda. Ne emekli olabiliyor ne de çalışabiliyor. Arafta.

 

‘Peki, ne istiyorsun’ diye soruyorum yine kızıyor, benim tuzum kuruymuş nasıl olsa ayın on dokuzu deyince, emekli maaşımı alıyormuşum. İyi de suçlu ben miyim kuzen? Yaş şartına bakılmaksızın emekli olmak istiyor. Pirim gün süresini doldurmalarına rağmen, yaş engeline takılıp emekli aylığı alamayan yüz binlerce EYT’li gibi.

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres
404 Page Not Found