SON HABERLER :
Emekli çay keyfi yapacak Oğlunun cenazesini görünce, güçlükle ayakta durabildi Tatilin son gününde Konyaaltı Sahili'nde yoğunluk Tütüncü'den ilk hasat paylaşımı Kütükçü'ye kapalı pazar ve okul müjdesi
Mütekait zam bekliyor!
Antalya Ekspres

Milyonlarca memur ve emekli maaşına zam bekliyor. Da, emeklilerin maaşına yapılacak zammı da TÜİK’in açıkladığı enflasyon oranları belirliyor. Yani dememiz o ki; zam umudu Haziran’a devretti. Hele bi Haziran ayı enflasyonu açıklansın. Az sabır da. Zam yolu gözleyen emeklilere ikinci 6 ay için yapılacak maaş artışı ‘nolcek’? Denilene göre, Temmuz 2021’de memur ve emeklilere enflasyon farkı dahil yüzde7.5 oranında zam görünüyormuş.

***

Mayıs ayında beklentilerin çok altında açıklanan tüketici enflasyonu, 6 aylık zam için enflasyon yolu gözleyen memur ve emeklinin hayallerini yerle bir etmişti. Şimdi dikkatler maaş zammını belirleyecek olan Haziran ayı enflasyonunda. Kapanmadan dolayı iğneden ipliğe gelen yüklü zamlar, emeklinin bütçesinin fena çarptı. Memur ve emekli şimdi elde kalem kağıt bu süreçte ‘Temmuz zammı ne olur’un hesabını kitabını yapıyor.

***

İlki Ocak ayında yapılan emekli maaş zammının ikincisi de, Temmuz ayında yapılacak ya. Ve dahil, SSK ve Bağ-Kur emeklilerini, yılın ilk yarısında gerçekleşecek enflasyon oranına göre zam alacak. Yani TÜİK’in açıklayacağı enflasyon rakamı baz alınacak. İyi de gerçek enflasyon nolcek? Emekli soruyor. Soruyor da yanıtını da yine kendi veriyor ‘Sokak enflasyonu karşısında maaş zaten tamamen eriyor. Gelecek 6 ay da yine enflasyon karşısında kaybederek geçireceğiz’. Veya eksiye düşecek. Bunu hesaplamak için ekonomist olmaya falan gerek var mı? Mutfağı yansıtmayan Türkiye İstatistik Kurumu enflasyonu, beklentilerin çok altında çıktığı için enflasyon farkı da düşük oluyor. Pek de zor bi hesap değil.

***

Haydi biraz umut. Misal, Haziran ayı tüketici enflasyonunu yukarı itecek iki önemli risk var. Bunları hepimiz biliyoruz, birisi akaryakıta yapılan yüzde 10’luk zam. Ve bu zammın yapacağı domino etkisi. Bir diğeri ise salgın nedeniyle uzunca süredir kapalı olan işyerlerinin, faaliyetlerine zamla başlamaları. Ehh bu durum da Haziran ayı tüketici enflasyonunu yukarı çeker de, emekliye 6 ayda bir yapılan seyyanen zamlar da artar mı? Hani diyorum bir umut. Parayla değil ya.

***

İşte, Temmuz zammı için geri sayım başlarken, emekli zammı ne kadar olacak sorgulamaları da hızlandı. Şimdilerde mütekaitlerin ana gündemi, maaşlara yapılacak zam miktarı. Son gelişmeler, çok yakından takip ediliyor. Milyonlarca memur ve emeklinin alacağı zamda, kritik enflasyon verileri az buçuk belli oluyor da. Kesin rakamlar için biraz daha sabır.

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres
404 Page Not Found