SON HABERLER :
Büyükşehir’den çiftçiye destek Yerli halk da denize kavuştu Caretta carettalar için bekleyiş başladı 2 metre boyunda yılanla yolculuk etti Yılbaşından bu yana 532 bin turist geldi
Nisan karamsarlığı!
Antalya Ekspres

Veya hafta başı karamsarlığı. İlkbahar’ın en neşeli ayı, Nisan’a da karamsar sıfatı yakıştırıldı ya. Pes! Ama bu sıfatı mutant yakıştırdı suçlu o. Oysa takvimin en cömert, bolluk, bereket ayıydı bildiğimiz, yavaştan da unutur olduğumuz. Normalleşelim derken kapandık. Geçen yıl Nisan ayında durum aynıydı. Bu kez daha derinden sarstı Nisan. Özellikle de yiyecek içecek sektörü ile çalışanlarını. Misal, kısa çalışma ödeneği bitti, ilk günden eve gönderildi çalışan. Esnaf mı o sadece dua ediyor. İşte Nisan karamsarlığı çöktü yine üzerimize.

***

Ramazan’ı beklemeden yeni tedbirler devreye girdi. Ramazan ayında da salgının sorumlusu ilan edilen yiyecek içecek sektörü, tekrar kapanacak. Getir götür servisi yapacak. Kısıtlamadan sadece kendilerinin nasiplendiğini(!) söyleyen kızgın ve kırgın esnaf ‘artan vakaların sorumlusu kim’ diye soruyor. Yanıt varsa. 

***

Gelelim Antalya’ya. Kızarmak hiç yakışmadı sana be Antalya. Nisan Antalya’da Turizm Sezonunun başlaması demek. Esnafa umut demek, salgının büktüğü belini doğrulmak demek. Ama olamadı. Restoranı, lokantası, kafesi yine kapanıyor. Zaten mesaisi 19.00’a kadardı. Kurula saygı duyan işletme sahipleri 18.30’da müşterilerine ‘güle güle’ diyor. Da kuralları hiçe sayan işletmeler yok mu? Yemin olsun var. Misal bir örnek Atatürk Bulvarı Gürsü mahallesinde bir kaç restoran, kendince önlemini almış saat 20.30 – 21.00 hala restoranın içi lebalepmiş sanırım ‘yasaklar delinmek içindir’ felsefesinden yola çıkan açıkgözler olmalı.

***

Ramazan ayı geldi geliyor. Şunun şurasında ne kaldı. Bu ne demek, Ramazan alış verişi demek. Ama kısa çalışma ödeneği yenice kesilen yiyecek içecek sektörü çoğu çalışanı, ilk günden ücretsiz izne çıkarıldı. Onlar için yaşam, günde 47 liraya talim demek, geçim mücadelesi başladı demek. Çalışanlar, ödeneğin bir süre daha uzatılmasını istedi ancak, karşılık bulmadı. İşletme sahipleri ise ekonomik yükü daha fazla kaldıramadı. Yeni düzende düzensizlik mi var ne?

***

İşte yine Nisan karamsarlığı çöktü üzerimize.

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres
404 Page Not Found