SON HABERLER :
Emekli çay keyfi yapacak Oğlunun cenazesini görünce, güçlükle ayakta durabildi Tatilin son gününde Konyaaltı Sahili'nde yoğunluk Tütüncü'den ilk hasat paylaşımı Kütükçü'ye kapalı pazar ve okul müjdesi
Sipariş rakamlarla açıklandı!
Antalya Ekspres

Ne mi açıklandı? Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK, Mayıs ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Ama, TÜİK’in sipariş rakamlarla açıkladığı enflasyon ile vatandaşın enflasyonu tutuyor mu? Vatandaşa sormak lazım. İşte o nedenledir ki; sokağın bilge kalabalığı açıklanan enflasyon rakamlarına değil, cebinin enflasyonuna bakıyor. Ve de resmi verileri dikkate almayarak ‘Hadi oradan’ diyor. Bu ne ciddiyetsizlik ama!

***

Hani, enflasyon oranı her ayın başında TÜİK tarafından bildiriliyor ya. Açıklamanın ardından da kira zammı, emekli zammı gibi pek çok oranı da enflasyon oranı belirliyor ya. İşte buna göre, Mayıs ayı enflasyon oranı aylık yüzde 0.89 olarak gerçekleşmiş ve TÜİK ‘Mayıs ayı enflasyonu oranı beklentilerinin altında’ buyurmuş. Peki, öyle mi?

***

Haydi, o zaman çarşı Pazar dolaşalım. Görelim fiyatlar ne diyor. Tezgaha yaklaşalım korkmadan. Yaz mevsiminin sebzeleri, meyveleri rengarenk göz alıyor. Da etiketler fena. Tezgahta yaz ürünleri ama etiketler kışlık. Bunlar almalık değil arkadaş, bakmalık. Kirazın, kayısının, çileğin mevsimi de, kilosu 20-30 liradan aşağı değil. Alın işte yaz mevsimi sebzeleri taze fasulyesi, kabağı, patlıcanı, biberi falan kiloyla alıp da at fileye mümkün değil. Artık kilo hesabı mı kaldı, evdeki çoluk çocuğa yetecek kadar gramla meyve. İki üç adet bi pişirimlik kabak patlıcan. Gerisi yok. Emeklisi, asgari ücretlisi önce etikete sonra cüzdana bakıyor. Nafile. Seyirlik dolaşıyor pazarda.

***

Bakliyat deseniz hani denir ya sofraların eti kuru fasulye kırmızı mercimek, pirinç. Fiyatlar uçmuş. Hububat üreticisi kuraklık nedeniyle ürünlerde büyük verim kaybı yaşandığından yakınıyor Hal böyle olunca piyasada yaşanan açık, ithalatla dolduruluyor. İthal fiyatları da katlanarak artınca, kuru bakliyat etiketleri de yine vatandaşın alım gücünün çok üstüne vuruyor. Uzun lafın kısası tüketicinin enflasyonu, sipariş rakamlarla açıklanan enflasyon verilerinin çok üzerinde.

***

Durum ahval bu. Mevzuat hazretleri elini milletin cebinden çekse de, uygulanan ekonomi politikalarına bir göz mü atsa acaba? Naçizane.

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres
404 Page Not Found