SON HABERLER :
Büyükşehir’den çiftçiye destek Yerli halk da denize kavuştu Caretta carettalar için bekleyiş başladı 2 metre boyunda yılanla yolculuk etti Yılbaşından bu yana 532 bin turist geldi
Üstüme iyilik sağlık!
Antalya Ekspres

Şuydu buydu derken Türkiye, Avrupa’nın Brezilyası olmuş. Hatta en acı birinciliği yakalayarak, Avrupa’nın en çok vaka bildiren ülkesi olmuşuz. Hindistan’ı bile sollamışız. ‘Yok artık’mı? Valla öyleymiş Turkuaz tablo 30 bin, 40 bin, 50 bin diyerek 60-70’lere doğru çıtayı yükseltiyor. Başımız büyük dertte demektir.

***

Vaka sayıları çıldırdı. Tıp otoriteleri, virüsün yayılma hızının artış nedenini sorgularken, ‘vaka artışları böyle giderse, sağlık sistemi bunu kaldıramaz’ uyarısı yapıyor. Hastaneler lebalep(!) dolmuş. Yoğun bakımlarda yoğun günler yaşanırken, servislerin doluluk oranları yüzde yüz olarak telaffuz edilir olmuş. Yani yoğun bakım üniteleri de alarm vermeye başladıysa. Ve de ‘Kusura bakmayın’ anonsu yapılıyorsa. Yoğun bakımlar için çok kritik hasta ayrımı yapılmak zorunda kalınıyorsa. Vay halimize.

***

Şimdi, sağlık sisteminin kilitlenmesi, virüsün yayılma hızının artış nedeni ve de virüsün gençlere musallat olması, bilim insanlarının an itibariyle yüksek endişeleri. Yeni bir tür mü ortaya çıkıyor, testle belli olmayan virüs mü var? Nedeni, kovid testi için yapılan başvurularda belirtiler kovid, ama PCR testi negatif çıkıyormuş. İşte bu nedenledir ki; bilim insanları ‘yepyeni bir türün ortaya çıkması en büyük korkumuz’ diyor. Bu virüs denen musibet yeniden mutasyona mı uğramış? Bunu mu anlamalıyız.

***

Salgın da polemik konusu oldu ya. Ortada bir tablo var sorumlusu kim? Mutand mı insanlık mı? Bunun cevabı elbette bilim insanlarında. Onlar, gelen tehlikeye karşı önlem alınmadığı görüşünde, ‘bu günleri öngörmemize rağmen, sıkı tedbir alınmamasını anlayamıyoruz’. Uzmanlara göre, mutlaka ekonomik destekli esnafı mağdur etmeden tam kapanma lazım. Toplumsal hareketlilik azaltılmalı. İnsanlar üzerine düşen görevi disiplinli şekilde yerine getirmeli. Söylenen ve de gerçek olan, yeni varyantın daha hızlı bulaştığı ve daha öldürücü olduğu.

***

Öyleydi böyleydi yok. Salgında zirve göz göre göre gelmiş işte. 5 binlerden 60 binlere vurmuş. Şimdilik. Bıkkınlık yaşanıyor mu, yaşanıyor. Bilim insanları da çözümü bağıra çağıra söylüyor mu söylüyor. ‘Ekonomik destekli tam kapanma ve hızlı aşılama şart, nokta’.

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres
404 Page Not Found