SON HABERLER :
Büyükşehir’den çiftçiye destek Yerli halk da denize kavuştu Caretta carettalar için bekleyiş başladı 2 metre boyunda yılanla yolculuk etti Yılbaşından bu yana 532 bin turist geldi
Ve biz Kadınlar!
Antalya Ekspres

Bugün ‘8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’. 365’nci gün… Selam olsun, kutlu olsun. Kutlanacak ne kaldıysa. Bugün bizim dört elle sarılıp, savunacağımız bir değerimiz var, bu hiç kuşkusuz laiklik. Ve fakat biliyoruz ki, kadına şiddet bu güne kadar hep dertlendiğimiz oldu. Ama artık yeter. Kadınlar, toplumda kadına eşitlik sağlayacak samimiyet istiyor. Laf kalabalığı değil.

***

Erkek egemen anlayış, toplumun medeniyet ve uygarlık temsilcisi, ağır işçisi kadın olmazsa ülkeyi ne kadar ileriye taşıyabilir? Kotalar kırılmalı. Güçlü Türkiye’yi güçlü kadınlar temsil etmeli.

***

Tıpkı yaşadığı döneme imzasını atan, tarihe adını yazdıran, dünden bugüne rol kadınlarımız gibi. Tam da bugün, onları yeniden saygıyla hatırlayalım, analım mı? İşte Selma Rıza. İlk  Türk kadın Gazeteci. İttihat ve Terakki Cemiyeti’nin tek kadın üyesi. Tanzimat Dönemi’nin ilk Türk kadın gazeteci ve romancılarından. Selma Rıza’nın, toplumdaki kadının konumunu ele alan Uhuvvet romanı, kadın haklarına getirdiği yenilikçi fikirlerle edebiyat tarihimize imza atmış.

***

Latife Uşaklıgil. Kadın haklarının siyasetteki ilk temsilcisi. Kadınların henüz seçme ve seçilme hakkı yokken, kendisine oy verilen ilk kadın. TBMM’ndeki oturumları izlemeye giden Latife Hanım, TBMM’ne giren ilk kadın. Ve Türk Ocakları 11’inci Kurultayı’nda Ocakların fahri başkanı olur. Ve de dünya kadınlarına tarih boyunca rol model olur.

***

Ve Halide Edip Adıvar. Kurduğu ‘Kadının Durumunu Yüceltme Cemiyeti’ (Cemiyet-i Teali Nisvan), kadını boşanma hakkı ve erkeğin çok eşliliğin kadının rızasına bağlanması konularında çalışmalar yapar. Kurtuluş Savaşı sırasında mitinglerde yaptığı konuşmalarla ulusal mücadele fikrini kitlelere yayar. Halide Edip, Cumhuriyet’in kuruluşunun ardından kapısı kadınlara kapalı Meclis’i de kadın hakları konusunda ikna etmek için çaba gösterir.

***

İşte bizim tarihten bu yana gelen rol modellerimiz. Yılın sadece bir günü kadınları hatırlatmak, onların aile ve toplum üzerindeki değerlerini ön plana çıkarmakla hak ettiği kazanımlar ödenmiş mi oluyor. Kadın haklarını, insan haklarından ayrı tutmak mümkün mü? O halde, kadınların toplumun her alanında özgür ve aktif olarak görev almalarına fırsat verilmeli. Yaşadığımız Milenyum Çağı beyler.

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres
404 Page Not Found