SON HABERLER :
Büyükşehir’den çiftçiye destek Yerli halk da denize kavuştu Caretta carettalar için bekleyiş başladı 2 metre boyunda yılanla yolculuk etti Yılbaşından bu yana 532 bin turist geldi
İttifaklar ve ideolojiler
Antalya Ekspres

İlk kez yerel seçime ittifaklarla gitmenin acemiliği hem seçmende hem de partilerde bariz bir şekilde göze çarpıyor.

Yaklaşık 4 ay öncesinden bugüne uzanan seçim sürecinde önce ittifak kuran partilerin Türkiye’yi nasıl paylaşacağı, hangi şehirlerde hangi partinin adayının destekleneceğini öğrenmeye çalıştık.

Şehirler belli olunca sıra ilçelerdeki paylaşıma geldi ve bu konu da yaklaşık 1-2 aylık dönemi soru işaretleriyle geçmemize neden oldu.

İlçeler de belirlendikten sonra istifalar, parti değiştirmeler, eski partiye hakaretler, yeni partiye övgüler düzme dönemini de atlattık.

Şimdi sıra geldi meclis listelerine...

Millet İttifakı’nı biliyoruz. Onlar ittifak yaptıkları her ilçede meclis seçimine de tek liste ile girecekler...

Cumhur İttifakı ise ‘her parti ayrı ayrı listelerle girecek’ açıklaması yapmıştı ancak bu konuda belirsizlikleri devam ediyor.

Şüphesiz ‘ayrı ayrı’ ya da ‘tek tek’ girecekleri seçimde her birinin artılarını ve eksilerini ince eleyip sık dokuyorlar.

Büyük bir ihtimalle Ak Parti ve MHP’nin Cumhur İttifakı’nda meclis listelerinin nasıl oluşturulacağı ilçelere bırakılacak.  Baraj ve kontenjan sıkıntısı oluşabilecek yerlerde tek liste ile gitme ihtimalleri de bulunuyor.

Başta da söylediğim gibi ittifaklı yerel seçimin seçmen üstünde de belirsizlikleri var.

Seçmen eğer partiliyse kafası daha da karışacak. İlçesinde ittifakın bir partisine, büyükşehirde ittifakın diğer partisinde, meclis listesi ayrı olursa ittifakın dilediği partisine mühür vuracak.

Kafa karışıklığı yaratacağı kesin. Ancak inanıyorum ki bu kafa karışıklığının giderilmesi için tüm partiler seçmenlerine neyin nasıl olacağını etraflıca anlatacak.

Partiler yerel seçim için ittifak kurdu ama ideolojiler de bu seçimde sanki biraz rafa kaldırıldı.

Çünkü parti değiştirenlerden de anlayacağımız kadarıyla siyasi yelpazenin en sağındaki ile en solundaki partiler arasında en azından bu seçime katılacak partiler arasında pek de fark kalmadı.

Seçim günü giderek yaklaşıyor.

Genel seçimde ittifakların nasıl olacağını görerek öğrendik.

Bu seçimde yerelde ittifakların nasıl olabileceğini de deneyimleyerek öğrenmiş olacağız...

Bakalım karşımıza ne çıkacak?

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres
404 Page Not Found