SON HABERLER :
Alt geçidin demir korkuluğuna çıktı, yarım saatte ikna edildi Kepez'in 8'inci kütüphanesi 'Orhan Gazi' açıldı Antalyalılar 11'inci kitap fuarına akın etti Protokole YÖREX daveti Uçarsu Şelalesi, ilk kez kurudu
/ ÖZEL HABER
4688 sayılı yasa değişmeli
Memur-Sen Antalya İl Başkanı bugün Serbest Kürsü’de

Memur ve işçi toplu sözleşmeleri arasındaki fark olan 4688 sayılı yasanın artık değişmesi gerekiyor.

Toplu sözleşme sürecinde işçilerle süre olarak benzer döneme geldik ancak aynı süreçleri yaşamadık.

Onlar 2021-2022 yıllarını görüştüler. Biz, 2022-2023 yılını görüşüyoruz. Yani işçiler içinde bulunduğumuz yılın ekonomik koşullarını görerek masaya oturuyorlar. Biz ise tahminler üzerine masaya oturuyoruz. Bu makas bizim açımızdan bir dezavantaj oluşturuyor. Bizim toplu sözleşme sürecimiz 1 Ağustos’ta başlayıp 31 Ağustos itibariyle de sona eriyor. İşçilerde ise bu süre 2 ay. Zamanlama olarak aynı yıla denk geldiği için kamuoyunda aynı süreçler yaşanıyor gibi görünse de süreç aslında aynı işlemiyor. Nihayetinde 4688 sayılı kanun; masadaki oturma düzeni, dayanışma aidatının memur sendikacılığında olmaması, tutanak tutulamaması, hakem heyetinin yapısı ve süre boyutuyla bizler için sıkıntılı bir ortam oluşturuyor. Bu sebeple toplu sözleşme yasamızın değişmesini talep ediyor, işçilerle aynı dönemleri kapsayacak şekilde toplu sözleşme gerçekleştirmeyi arzuluyoruz.

 

*****

Bize gelen ilk teklif 2022 ve 2023 yılları için toplamda yüzde 23’tü. Gerçekleştirilen müzakereler sonucu biz bunu toplamda yüzde 26’ya yükseltmeyi başardık. Bunun maaşlara yansıması ise yüzde 28,61 olacaktır. Tabi enflasyon farkı da bunlara eklenecek. Bunun yanında 3600 ek gösterge ve sözleşmeliler konusunu da 2022 yılı içerisinde çalışma yapılacak şekilde masada bir sonuca bağladık. Bu toplu sözleşmede daha önceki kazanımlar hariç 92 yeni kazanım elde ettik. Ancak bizim için bu toplu sözleşme sendikalı olanlar boyutuyla avantaj oluşturan bir toplu sözleşme. Bu yönüyle bu toplu sözleşmeyi biz diğer toplu sözleşmelerimizden ayırıyoruz. Örgütlü olmanın kıymeti, değeri ve bir araya gelmenin önemi bu toplu sözleşmede artmıştır. Sendikalı olanlar, olmayana göre 400 TL fazla ücret almış olacak. Bu kazanımı sendikal alan ve verdiğimiz mücadele açısından son derece önemli görüyoruz.

Memur-Sen Antalya İl Başkanı Ünal Hisarkaya

 

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres
404 Page Not Found