SON HABERLER :
Raylı Sistem’de ağ tamamlanıyor Antalya filmlerle tanıtılıyor 20 bin baş hayvanın aşıları karşılanacak 40 metrelik falezlerden ölümüne atlayışlar Demir adam, dünya şampiyonasına hazır
/ RÖPORTAJ
Bayramda aşırıya kaçmayın!
Aile Hekimi Uzman Doktor Ekin Saba, Kurban Bayramı’nda özellikle şeker, kolesterol ve tansiyon hastalarına yağlı et tüketiminde aşırıya kaçmamaları konusunda çağrıda bulundu.

AİLE Hekimi Uzman Doktor Ekin Saba,Kurban Bayramı’nda şeker, tansiyon, kolesterol sıkıntıları olan hastalara uyarılarda bulundu. Kolesterol, hipertansiyon ve şeker hastaları için yaz aylarının sıkıntılı geçtiğini belirten Saba, Kurban Bayramı’nın da yaz ayına denk gelmesi nedeniyle hastalara‘dikkatli olun’ çağrısı yaptı. Saba, “Kurban Bayramı'nda, şeker, çikolata, tatlı ve unlu mamuller gibi besinlerin tüketiminin yanı sıra, kurbanlıkların kesilmesiyle et tüketimi de artıyor. Özellikle, hayvansal kaynaklı proteinlerin doymuş yağ ve kolesterol içeriklerinin fazla olması nedeniyle kontrollü tüketilmesi gerekiyor” dedi.

DİYETİ BOZMAYIN

Kurban Bayramı sonrasında ölçüyü kaçıran şeker, hiper tansiyon ve kolesterol hastalarının Aime Sağlık Merkezlerinin (ASM) yolunu tuttuğunu belirten Saba, “Her bayram sonrası bu tür vakaları yaşıyoruz. ASM’ler ölçüyü kaçıran hastalarla dolup taşıyor. Bu bayram sonrası da ASM’lerin dolup taşmaması için hastalarımızın ölçüyü kaçırmamalarını ve diyeti bozmamalarını istiyoruz” diye konuştu. Sabah kahvaltıda ve akşam geç saatlerde et tüketilmemesi gerektiğine dikkat çeken Saba, hastaları günde bir öğün et tüketmeleri konusunda uyardı.

Deniz TOPKAYA

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres