SON HABERLER :
Başkan Tütüncü: Montsuz, ayakkabısız öğrenci kalmasın Batı Antalya su altı misafirlerini bekliyor Antalyaspor 3 futbolcusunun doğum gününü kutladı Anamur'da kayboldu, Alanya'da ölü bulundu Konuksever'de çalışmalar yeniden başladı
/ RÖPORTAJ
Binlerce yetişkin aşı olmadığı için ölüyor
Aile Hekimi Uzman Doktor Ekin Saba, aşının çocukluk çağına özgü bir uygulama gibi algılandığını ve ilerleyen yaşlarda aşının ihmal edildiğini söyledi. Saba her yıl binlerce yetişkin aşıyla önlenebilir hastalıklardan öldüğüne dikkat çekti.

Aile Hekimi Uzman Doktor Ekin Saba, aşının sadece çocuklar için olmadığını her yaşta önemli olduğuna dikkat çekti. Her yıl binlerce yetişkinin aşıyla önlenebilir hastalıklardan aşı olmadığı için öldüğüne dikkat çeken Saba, “ Aşı her yaşta insanı birçok tehlikeli ve ölümcül hastalıklara karşı korur. İnsanların yaşı ilerledikçe, genel anlamda hastalıklara karşı vücut direnci düşer, hastalanma ihtimali ve gelişen hastalığın şiddetli geçme olasılığı artar. Bu nedenle her yıl çocuklardan çok daha fazla sayıda erişkin, aşı ile önlenebilir hastalıklar nedeniyle hayatını kaybediyor. Buna rağmen aşılama, çocukluk çağına özgü bir uygulama gibi algılanıyor ve ilerleyen dönemlerde ihmal ediliyor” dedi.

HAYAT KURTARAN AŞILAR

Saba, doğru zamanda doğru kişilere yapılacak aşıların kişiyi ve toplumu korumakta son derece etkili ve faydalı olduğunu belirtti. Erişkinlerde hayat kurtaran aşıları söyleyen Saba,  “Mevsimsel Grip Aşısı Her yıl grip mevsimi başlamadan Ekim-Kasım aylarında bir doz aşı öncelikle risk grubunda olan kişilere önerilir. Erişkinler, kızamık, kızamıkçık, kabakulak, influenza (grip), pnömokok, difteri, boğmaca, tetanoz, Hepatit A ve B, meningokok, kuduz, humanpapilloma virüs ve herpeszoster gibi birçok hastalıktan aşılar sayesinde korunabilirler.(DENİZ TOPKAYA )

 

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres